Novoroční zamyšlení

Musím hned v úvodu říci že na tuhle myšlenku mě přivedl můj mladší syn, kterého tato pověst nebo historická událost, podle toho jak to kdo posuzuje, zaujala. Skutečností je že se zakládá na faktech.

A tak se vraťme do historie. V roce 1923 připravil italský konstruktér  Giuseppe Merosi  čtyři závodní speciály Alfa Romeo RL pro závod Targa Florio. Za jejich volanty usedli Antonio Ascari, Enzo Ferrari, Giulio Masetti  a Ugo Sivocci. Posledně jmenovaný namaloval na kapotu svého vozu bílý čtverec  a do něho čtyřlístek.  Čtverec  znamenal  čtyři jezdce Alfy a čtyřlístek byl pro štěstí.

A Sivocci, se startovním číslem 13, tento závod skutečně  vyhrál a vybojoval tak první vítězství pro Alfu Romeo v tomto závodě. Na druhém místě dojel Ascari a Ferrari dojel čtvrtý. Sivocci tehdy novinářům řekl: „Odteď budu vozit čtyřlístek na kapotě vždycky“

Mimochodem Sivocci a Ferrari byli přátelé, když Enzo v roce 1919 domluvil Ugovi práci testovacího jezdce  u CNM. V roce 1920 si Ferrari našel práci u Nicoly Romea a Sivocci šel samozřejmě s ním. A stali se z nich nerozluční parťáci.

O několik měsíců později  v neděli 9. září při  kvalifikaci na velkou cenu Evropy v Monze Ugo Sivocci zahynul.  Před závodem tým řešil technické problémy a na namalování znaku nebyl čas.

„ Namalujeme ho až na závod“ řekl Sivocci. Po této tragické události byl odvolán Giuseppe Merosi nestor který byl u Alfy od roku 1910. Startovní číslo 17 bylo navždy vyřazeno a stalo se pro italské jezdce tabu.

 Od roku 1924 si všichni tovární jezdci Alfy Romeo malují na své vozy  čtyřlístek ale ne v Sivocciho čtverci ale v trojúhelníku. To na počest toho že tým nebude už nikdy kompletní.

Tolik historie.

I mě odešel v minulém roce blízky člověk který vedl moje kroky po závodních drahách. A ani my už nebudeme nikdy komletní.

Rozhodl jsem se že i moje Alfy Romeo budou od letošního roku mít na kapotách Quadrifoglio verde.Na počest Ugo Sivocciho, Luigi Rinaldiho (jezdec  Alfy Romeo zahynul  v Brně 21.5. 1972), mého otce a všech jezdců pro které řídit závodní auto byla práce kterou dělali nejraději.

index

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..